W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się optyczne czujniki ramkowe. Wykorzystuje się je głównie w miejscach, gdzie trzeba stale kontrolować obiekty w danym punkcie lub obszarze.

Czym są czujniki ramkowe optyczne?

Dzięki czujnikom optycznym jest możliwe wykrycie nawet bardzo małych detali metalowych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że oprócz tego wykrywają one także elementy niemetalowe. Czujniki ramkowe są dodatkowo wspomagane przez czujnik kontaktu. Te urządzenia zdobyły w ostatnich latach bardzo dużą popularność. Ramkowe należą do grupy czujników fotoelektrycznych. To sprawia, że ich celem jest emitowanie podczerwieni lub światła widzialnego. W zależności od rodzaju użytego czujnika wyróżniamy wąskie oraz szerokie wiązki światła. Praca urządzenia jest też wspomagana przez określone typy lasera. Najprostsze czujniki optyczne zajmują się liczeniem obiektów na transporterze. Ich obsługa nie jest szczególnie skomplikowana i wymagająca, więc nawet mało doświadczone i początkujące osoby powinny sobie z tym bez problemu poradzić. Urządzenia są również bardzo wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne.

Zasada działania

Skuteczna detekcja małych elementów jest możliwa dzięki zastosowaniu optycznych czujników ramkowych. Najpierw czujniki wykrywają poszczególne części, a dopiero później je zliczają. Należy pamiętać, że najwyższa rozdzielczość musi być zagwarantowana podczas wykrywania najmniejszych detali. Warto dodać, że obiekty spadają w sposób nieuporządkowany, a do tego bardzo szybko. Właśnie dlatego niezwykle ciężko jest je wszystkie precyzyjnie zliczyć i sprawdzić. Urządzenia sprawdzą się w każdych warunkach, dlatego jak najbardziej opłaca się z nich korzystać. Należy pamiętać, że olej, brud oraz inne zanieczyszczenia nie wpływają negatywnie na pracę czujników.

Wybór czujników ramkowych

Na rynku można znaleźć także analogowe wersje, które pozwalają wykonać pomiar w rzeczywistym czasie. Najlepiej kupić czujniki ramkowe u sprawdzonego producenta, który wiele lat działa na rynku i cieszy się dobrą opinią. Czujnik musi cechować się również dużą odpornością na zewnętrzne światło. Renomowani producenci z reguły oferują gwarancję na wszystkie swoje produkty, dlatego nie trzeba się o nic martwić. Takie rozwiązanie sprawia, że klienci mogą w spokoju przetestować zakupiony produkt. Wysoka precyzja pomiarów to główna cecha, dla której czujniki ramkowe optyczne są tak chętnie kupowane. W zaawansowanych modelach jest bardzo wysoka rozdzielczość. Specjalne wyjścia analogowe umożliwiają zliczanie drobnych elementów. Po przeczytaniu artykułu powinieneś wiedzieć jak działają optyczne czujniki ramkowe.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Optyczne czujniki ramkowe.

Comments are closed.