Zdecydowana większość posiadaczy pojazdów mechanicznych jest przekonana, że polisa ubezpieczeniowa OC oferowana jest na czas roku. Okazuje się jednak, że wychodząc naprzeciw konkretnym oczekiwaniom, ubezpieczyciele oferują również OC na miesiąc krótkoterminowe. Kto może skorzystać z tego typu ubezpieczenia? Czy jest ono relatywnie tańsze?

Jak działa OC na miesiąc krótkoterminowe?

Ubezpieczenie OC to wymagana przez prawo polisa, do której wykupienia zobowiązani są wszyscy posiadacze pojazdów mechanicznych. Przyjęło się, że najczęściej kupowanymi są polisy roczne, jednak warto wiedzieć, że możliwe jest też zakupienie polisy OC krótkoterminowej na określonych warunkach. Co do zasady polisa taka nie różni się niczym od policy rocznej, poza oczywiście czasem jej ważności. Polisa roczna wznawia się automatycznie – w przypadku OC krótkoterminowego nie ma takiej możliwości. OC na miesiąc krótkoterminowe jest oczywiście tańsze – przy obliczaniu składki brane są pod uwagę takie czynniki jak miejsce rejestracji samochodu, wiek posiadacza pojazdu, ale też marka i wiek pojazdu, pojemność silnika. Na obniżenie składki wpływają posiadane zniżki.

Kto może wykupić OC na miesiąc krótkoterminowe?

Jeszcze kilka lat temu OC na miesiąc krótkoterminowe dostępne było wyłącznie dla sprzedawców samochodów. Dzisiaj sytuacja się zmieniła i polisę taka mogą nabyć właściciele pojazdów zarejestrowanych w kraju czasowo lub też zarejestrowanych poza granicami Polski. Polisa tego typu przysługuje też właścicielom komisów samochodowych. Ubezpieczenie krótkoterminowe może być również sprzedawane posiadaczom pojazdów zabytkowych. Maszyny takie są wyprowadzane na drogi okazjonalnie (np. z okazji zlotów klasyków). Ubezpieczenie krótkoterminowe jest więc idealnym rozwiązaniem.

Comments are closed.