Palmy nieodzownie kojarzą się z krajami tropikalnymi, piękną piaszczystą plażą, lazurowym morzem, słońcem i czasem odpoczynku.

Te egzotyczne, wysokie drzewa idealnie wpisują się w krajobraz raju i atmosfery sielanki. A gdyby tak, odrobinę tej pozytywnej aury mieć wyciągnięcie ręki, na co dzień? Okazuje się, że jest to możliwe. Istnieją bowiem palmy, które bez większych problemów można uprawiać w domowych zaciszach, wprowadzając nieco odmiany w codzienną monotonię.

Palmy do mieszkania

Wielkość

Ze względu na duże rozmiary, sięgające nawet dwudziestu metrów, typowo tropikalne gatunki tych drzew nie mogą być hodowane w mieszkaniach. Gatunki „udomowione” cechują zdecydowanie mniejsze rozmiary. Jednak nadal trzeba zapewnić roślinie dostatecznie dużo miejsca do swobodnego wzrostu. W związku z różnorodnością dostępnych gatunków i odmian, z łatwością można wybrać okazy drobniejsze i bardziej bujne. Podczas wyboru i zakupu palmy, należy brać pod uwagę jej docelowe gabaryty i przekrój, gdyż w wielu przypadkach nawet z małej sadzonki na przestrzeni lat może wyrosnąć naprawdę dorodny okaz.

Palmy niskie

Na rynku istnieje wiele gatunków i odmian, cechujących się niezbyt dużymi rozmiarami, wpisującymi się w realia przeciętnego mieszkania. Są to najczęściej odmiany karłowate, cechujące się powolnym wzrostem. Niezwykłą popularnością cieszy się Chamedora elegans, czyli palma koralowa. Jest to roślina o pierzastym, bardzo dekoracyjnym ulistnieniu. Ma ona elegancki wygląd i niewielkie rozmiary, dochodzące do półtora metra wysokości. Niewątpliwą zaletą palmy jest łatwość jej uprawy, w tym małe wymagania glebowe, przeciętne zapotrzebowanie na wodę i niezbyt wysokie oczekiwania w zakresie dostępności światła.

Palmy wysokie

Przykładem palm wysokich uprawnianych w warunkach domowych jest Phoenix canariensis, czyli palma kanaryjska. Roślina rośnie dość powoli, dlatego początkowo może być uprawiania w mieszkaniach. Z upływem czasu jej rozmiary znacznie się powiększają, dochodząc nawet do kilku metrów wysokości. Dlatego idealnie nadaje się do bardzo wysokich i przestronnych pomieszczeń lub oranżerii. Cechą rośliny jest jej bardzo dekoracyjne ulistnienie oraz mało kłopotliwa uprawa. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to roślina wymagająca dobrego nasłonecznienia. W okresie letnim może być wystawiana do ogrodu lub na taras.

Palmy światłolubne

Z racji pochodzenia palm, są to zazwyczaj rośliny potrzebujące dość intensywnie nasłonecznionych stanowisk. Nie znaczy to jednak, że powinny być przez cały dzień wystawione na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego. Najlepsze jest światło rozproszone, pochodzące z południowej lub zachodniej wystawy mieszkania. Do gatunków światłolubnych należy miedzy innymi Chamaerops humilis, czyli karłatka niska. Jest to roślina o ciemnozielonych, sztywnych i wachlarzowatych liściach oraz pniem pokrytym brązowymi włóknami. Roślina rośnie dość wolno i cechuje się niskimi wymaganiami hodowlanymi, w tym w zakresie nasłonecznienia czy temperatury.

Palmy cieniolubne

Przykładem rośliny o niskich wymaganiach nasłonecznienia jest Rhapis excelsa, czyli palma biczowa. Podczas uprawy nie wymaga również częstego podlewania. Należy do roślin będących naturalnymi oczyszczaczami powietrza, wyłapującymi zanieczyszczenia.

Niezależnie od tego, jaki gatunek palmy zostanie wybrany, z pewnością stanowić będzie efektowną zieloną ozdobę, wprowadzającą dobrą aurę i pozytywne nastawienie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Comments are closed.

-sa.com -spu.org zobacz wiecej