Zakup ubezpieczenia OC to obowiązek każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. W przypadku młodych kierowców wysokość składki może zaskoczyć. Dlaczego OC dla młodego kierowcy jest tak wysokie? Z czego może wynikać taka cena? Czy jest szansa na obniżenie składki?

OC dla młodego kierowcy – jak wyliczane są składki?

Wysokość składki polisy OC wynika z licznych zmiennych, dlatego jej wysokość nie jest stała. Podstawa składki obliczana jest na podstawie wieku kierowcy, ale też wieku i marki samochodu. Na wysokość składki wpływają zebrane wcześniej zniżki, jak i bezkolizyjna jazda. Analogicznie: jeśli byliśmy sprawcą kolizji w poprzednich latach, wysokość składki będzie wyższa!

Dlaczego OC dla młodego kierowcy jest wysokie? Towarzystwa ubezpieczeniowe, na postawie licznych analiz, są zdania, że młodzi kierowcy najczęściej powodują kolizje i wypadki drogowe. Dotyczy to grupy osób do 24. roku życia. Młodzi kierowcy uważani są za nierozważnych i skłonnych do brawury na drodze. Nierzadko również młode osoby na pierwszy samochód wybierają pojazdy szybkie, o dużej pojemności silnika. To główny powód wysokich składek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC? Z pewnością warto zaznajomić się z ofertami różnych ubezpieczycieli i skorzystać z oferowanych przez nich kalkulatorów ubezpieczeniowych. Porównując oferty, z pewnością uda się znaleźć nieco tańsze polisy.

OC dla młodego kierowcy – jak je zmniejszyć?

Najprostszym sposobem na to, aby OC dla młodego kierowcy było niższe, jest wpisanie go jako współwłaściciela samochodu. Właścicielem powinna być osoba starsza, która posiada już wiele zniżek i doświadczenie w prowadzeniu samochodu. W ten sposób składka na polisę będzie niższa, a dodatkowo młody kierowca zacznie tworzyć własną historię składek.

Comments are closed.