Zabiegi medycyny estetycznej zyskują na popularności. Duże zainteresowanie nimi wiąże się przede wszystkim z tym, iż umożliwiają odmłodzenie wyglądu, poprawę kondycji skóry i włosów, ale i spowolnienie postępujących procesów starzeniowych. W trakcie pierwszej konsultacji pacjenci mają możliwość zadania wszystkich nurtujących ich pytań. Zdarza się jednak, iż czasem nie wiedzą, o co dokładnie zapytać, aby zyskać pewność, że chcą zdecydować się na wybraną procedurę zabiegową. Z jakimi pytaniami warto zatem zwrócić się do lekarza medycyny estetycznej?
Czy kwalifikuję się do wybranego zabiegu?
Jedno z pierwszych pytań zadawanych lekarzom medycyny estetycznej to pytanie dotyczące kwalifikacji do konkretnego zabiegu. Niektórzy pacjenci, zanim przyjdą na konsultację, analizują problem, z jakim się borykają i na własną rękę poszukują sposobów poradzenia sobie z nim. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapytać, czy wybrane zabiegi i procedury będą pomocne w wyeliminowaniu zmian, które negatywnie wpływają na pewność siebie u pacjenta.
Uzyskanie odpowiedzi będzie wiązać się z wywiadem medycznym przeprowadzonym przez lekarza, a także badaniem. Możesz dowiedzieć się, czy wybrana procedura pomoże Ci pozbyć się problemu, a także czy będzie istniała konieczność systematycznego powtarzania zabiegu, aby utrzymać osiągnięte rezultaty.
Istotne jest także wykluczenie wszelkich przeciwwskazań do wybranej procedury. Niektóre z nich mają charakter stały i całkowicie dyskwalifikują pacjenta. Inne są tymczasowe i przejściowe np. infekcja skóry, osłabienie organizmu, chwilowo przyjmowane leki itd.
O co należy zadbać przed i po zabiegu?
Kolejny aspekt, który trzeba omówić z lekarzem, to postępowanie przed i po zabiegu. Bez względu na to, o jakiej procedurze mowa, każda z nich może wymagać od Ciebie odpowiedniego przygotowania, jak i w mniejszym lub większym stopniu — rekonwalescencji. Dlatego warto zapytać lekarza o wskazówki i zalecenia, których powinno się trzymać.
Może się bowiem okazać, iż ze względu na indywidualne predyspozycje zdrowotne, uczulenia, alergie, zażywane leki lub leczenie będzie wskazane zrezygnowanie ze wzmożonej aktywności fizycznej, zmniejszenie ekspozycji na promieniowanie słoneczne, czy tymczasowe odstawienie niektórych leków wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarską.
Zarówno indywidualne wskazówki, jak i holistyczne spojrzenie na pacjenta ma duży wpływ na powodzenie zabiegu oraz na rezultaty jego przeprowadzenia.
Jakie są najczęściej spotykane skutki uboczne konkretnego zabiegu?
To pytanie dotyczy przede wszystkim skutków ubocznych, które są charakterystyczne dla danego zabiegu i mogą występować u większości pacjentów. Przykładem mogą być rany, blizny, dolegliwości bólowe, opuchlizna i obrzęki, czy zaczerwienienia. Mowa tutaj o następstwach, które niekonieczne wynikają z osobistych predyspozycji pacjenta, ale z charakteru zabiegu, na jaki się on decyduje.
Jakich rezultatów można oczekiwać i po jakim czasie od wykonania zabiegu?
Wielu pacjentów interesuje sam zabieg, ale i efekty, jakich mogą się spodziewać. Często rezultaty uzależnione są od charakteru samej procedury, wieku i kondycji zdrowotnej pacjenta, czy stopnia zaawansowania zmian, z jakimi się boryka, a które negatywnie rzutują na jego pewność siebie. Warto porozmawiać z lekarzem, aby omówić kwestię realnych efektów w odniesieniu do własnej osoby i dopytać, kiedy będzie można oszacować skuteczność zabiegu.
Czy po danej procedurze konieczne jest zwolnienie lekarskie?
Zabiegi medycyny estetycznej służą nie tylko poprawie urody. Niekiedy są wykonywane ze wskazań medycznych, co może wymagać od pacjenta dłuższej rekonwalescencji w powrocie do zdrowia. W takich okolicznościach może okazać się koniecznym wystawienie zwolnienia lekarskiego.
Powyższe pytania to tylko kilka kwestii, które warto omówić z lekarzem medycyny estetycznej. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat konkretnego zabiegu, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.
Comments are closed.