Masz już dość częstego golenia nóg i zastanawiasz się, czy warto skorzystać z depilacji laserowej? Jest to zabieg znacznie skuteczniejszy w porównaniu z tradycyjnymi metodami usuwania owłosienia. Nie gwarantuje jednak dożywotnich rezultatów, chociaż często można spotkać się z takim przekonaniem. Po pewnym czasie na skórze poddanej laseroterapii mogą pojawić się pojedyncze włoski. Warto mieć tego świadomość przed wykonaniem zabiegu.

Jak działa laser na włosy?

Lasery to urządzenia, które mają szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej i kosmetologii: odmładzają, usuwają przebarwienia, leczą grzybicę paznokci, poprawiają wygląd narządów intymnych i wreszcie – pozwalają na usuwanie owłosienia. Światło lasera o specjalnej długości fali pochłaniane jest przez barwnik, znajdujący się we włosie (melaninę), czego efektem jest wytworzenie energii termicznej, która niszczy mieszek włosowy oraz jego macierz. Możliwość ponownego wzrostu włosa jest skutecznie zablokowana.

Co ważne, lasery działają tylko na włosy w fazie aktywnego wzrostu (anagenu) – wyjaśniają specjaliści z Kliniki La Perla Bolesławiec. Ponieważ część włosów w tym samym czasie znajduje się w fazie uśpienia, depilacja laserowa musi być wykonywana w seriach zabiegów. Po jednej sesji możliwe jest usunięcie około 30% włosków z danego obszaru. Dla uzyskania optymalnych efektów potrzebnych jest co najmniej 4-6 zabiegów. Odstępy pomiędzy poszczególnymi sesjami wynoszą od 4 do 8 tygodni.

Efekty depilacji laserowej

Depilacja laserowa pozwala na uzyskanie długotrwałych efektów. Celowo nie piszemy o trwałych rezultatach, ponieważ w większości przypadków po upływie kilku lub kilkunastu miesięcy, na skórze mogą pojawić się pojedyncze włoski. Można wówczas skorzystać z tzw. zabiegu przypominającego, aby przedłużyć efekty na kolejny długi okres. Skuteczność laserowego usuwania owłosienia zależy od wielu czynników. Efekty mogą być mniej trwałe w przypadku kobiet, które zmagają się z hirsutyzmem, czyli nadmiernym owłosieniem, wynikającym z zaburzeń hormonalnych.

Niektóre lasery do depilacji są mniej skuteczne w usuwaniu jasnego owłosienia – mogą sobie nie poradzić z włosami blond i siwymi. Najlepsze kliniki medycyny estetycznej w Polsce dysponują już nowoczesnymi urządzeniami, które są równie skuteczne w przypadku ciemnych i jasnych włosów. Warto zwrócić uwagę na to, jakim sprzętem dysponuje dana klinika.  

Czy laserowa depilacja jest bezpieczna?

Depilacja laserowa jest powszechnie uważana za zabieg bezpieczny. I jest tak, ale pod warunkiem, że zabieg wykonywany jest przez profesjonalistę i za pomocą certyfikowanego urządzenia. Istotne jest również to, żeby przed zabiegiem odbyła się konsultacja w celu wykluczenia przeciwwskazań, a Pacjent właściwie przygotował się do zabiegu. Przez okres kilku tygodni przed laseroterapią nie można się opalać. Należy też odstawić leki i zioła światłouczulające. Efektem złego przygotowania się do zabiegu mogą być poparzenia skóry i trwałe przebarwienia. Profesjonalnie wykonana depilacja laserowa zapewnia długotrwały efekt gładkiej i zdrowo wyglądającej skóry.

Jeśli szukasz miejsca, w którym wykonasz bezpieczną i skuteczną depilację laserową, zobacz więcej na blogu o medycynie estetycznej Find Beauty Expert.

Comments are closed.