Decydując się na zakup czapraka pod siodło, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Dzięki temu będzie można być pewnym, że poprzez swoją jazdę nie zrobi się koniowi krzywdy. Co należy uwzględnić, kupując czaprak?

Kształt podkładki pod siodło

Jeden z najważniejszych czynników to kształt czapraka, jak również jego wielkość. Zacznijmy od tego drugiego – nigdy nie może on być zbyt mały. Całe siodło musi zmieścić się na czapraku. Żaden element nie może wystawać poza, ponieważ w ten sposób można doprowadzić do powstania ran na grzbiecie konia. Zbyt wąska lub zbyt krótka podkładka od razu skreśla go z listy możliwych do zakupienia. Warto kupić czaprak o anatomicznym kształcie. Są to bowiem podkładki, które mają wyraźnie zarysowane wykłębienie. Dzięki temu nic konia nie będzie uwierać – co jest bardzo ważne, jeżeli chodzi o jazdę. Wygoda i komfort zwierzęcia jest równie ważna, jak u człowieka.

Czaprak na lato i na zimę

Tak, zwierzęta się pocą i trzeba o tym pamiętać. W szczególności, w okresie letnim. Konie mają to do siebie, że doskonale dopasowują się do warunków, jakie panują na dworze. Dzięki temu są one w stanie wytrzymać nawet jazdy przy ujemnych temperaturach. Co jednak nie wyklucza wielkiej ilości potu. Dlatego też na okres letni należy mieć taki czaprak, który zakrywa jak najmniejszą powierzchnię zwierzęcia. Należy jednak pamiętać o tym, że nie może on być za mały – o czym było już wspomniane wyżej. W sklepach oferowanych jest wiele czapraków, które będą idealną propozycją na lato i na zimę. 

Comments are closed.